
Dimplex Opti-Myst Linear 46" Vapor Electric Fireplace - OLF46-AM
Introducing World-Class Flame in a Modern Linear Style.
Experience a lifelike fire with the new Opti-myst Linear. Patented vapor flame technology and advanced LED lighting work together to flawlessly imitate true flames and smoke. Opti-myst reinvents the future of fireplaces with its safe, sustainable, and state-of-the-art design.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric |
| Volts: | 120V (3-Wire) or 240V (4-Wire) |
| Wattage: | 1220W (120V) / 1920W (240V) / 520W (No Heat) |
| App: | Dimplex Flame Connect |
| Connection: | Hardwire or Optional Plug-in Kit (sold separately) |
| Warranty: | 2 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-1/2" |
| Width: | 47-1/2" |
| Depth: | 11-7/8" |
Package Dimensions:
| Height: | 34-3/8" |
| Width: | 50-3/8" |
| Depth: | 15-3/4" |
| Weight: | 127.8 lb. |
Viewing Dimensions:
| Height: | 14-3/8" |
| Width: | 45-7/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 31-3/4" |
| Width (min): | 48" |
| Depth (min): | 12" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Installation & User Guide: | Link |
| Service Manual: | Link |
More Images






Dimplex Opti-Myst Linear 46" Vapor Electric Fireplace - OLF46-AM
Introducing World-Class Flame in a Modern Linear Style.
Experience a lifelike fire with the new Opti-myst Linear. Patented vapor flame technology and advanced LED lighting work together to flawlessly imitate true flames and smoke. Opti-myst reinvents the future of fireplaces with its safe, sustainable, and state-of-the-art design.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric |
| Volts: | 120V (3-Wire) or 240V (4-Wire) |
| Wattage: | 1220W (120V) / 1920W (240V) / 520W (No Heat) |
| App: | Dimplex Flame Connect |
| Connection: | Hardwire or Optional Plug-in Kit (sold separately) |
| Warranty: | 2 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-1/2" |
| Width: | 47-1/2" |
| Depth: | 11-7/8" |
Package Dimensions:
| Height: | 34-3/8" |
| Width: | 50-3/8" |
| Depth: | 15-3/4" |
| Weight: | 127.8 lb. |
Viewing Dimensions:
| Height: | 14-3/8" |
| Width: | 45-7/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 31-3/4" |
| Width (min): | 48" |
| Depth (min): | 12" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Installation & User Guide: | Link |
| Service Manual: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing World-Class Flame in a Modern Linear Style.
Experience a lifelike fire with the new Opti-myst Linear. Patented vapor flame technology and advanced LED lighting work together to flawlessly imitate true flames and smoke. Opti-myst reinvents the future of fireplaces with its safe, sustainable, and state-of-the-art design.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric |
| Volts: | 120V (3-Wire) or 240V (4-Wire) |
| Wattage: | 1220W (120V) / 1920W (240V) / 520W (No Heat) |
| App: | Dimplex Flame Connect |
| Connection: | Hardwire or Optional Plug-in Kit (sold separately) |
| Warranty: | 2 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-1/2" |
| Width: | 47-1/2" |
| Depth: | 11-7/8" |
Package Dimensions:
| Height: | 34-3/8" |
| Width: | 50-3/8" |
| Depth: | 15-3/4" |
| Weight: | 127.8 lb. |
Viewing Dimensions:
| Height: | 14-3/8" |
| Width: | 45-7/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 31-3/4" |
| Width (min): | 48" |
| Depth (min): | 12" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Installation & User Guide: | Link |
| Service Manual: | Link |























