
Crown Verity 72" Club Grill
Our Club Series Grills incorporates two 30 lb. horizontal propane tanks, improving the overall appearance of the grill and allows the unit to be used in a buffet line to serve customers from the grill. Heavy duty brackets secure the tanks in place and are designed to make removal/placement of the propane tanks an extremely simple process.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| Number of Burners: | 10 |
| Max Burner BTU: | 159,000 Btu |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,470 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Length: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 334 lbs |
More Images



Crown Verity 72" Club Grill
Our Club Series Grills incorporates two 30 lb. horizontal propane tanks, improving the overall appearance of the grill and allows the unit to be used in a buffet line to serve customers from the grill. Heavy duty brackets secure the tanks in place and are designed to make removal/placement of the propane tanks an extremely simple process.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| Number of Burners: | 10 |
| Max Burner BTU: | 159,000 Btu |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,470 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Length: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 334 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Club Series Grills incorporates two 30 lb. horizontal propane tanks, improving the overall appearance of the grill and allows the unit to be used in a buffet line to serve customers from the grill. Heavy duty brackets secure the tanks in place and are designed to make removal/placement of the propane tanks an extremely simple process.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| Number of Burners: | 10 |
| Max Burner BTU: | 159,000 Btu |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,470 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Length: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 334 lbs |





















