
Crown Verity 60" Club Grill
Our Club Series Grills incorporates two 30 lb. horizontal propane tanks, improving the overall appearance of the grill & allows the unit to be used in a buffet line to serve customers. Heavy duty brackets secure the tanks in place and are designed to make removal/placement of the propane tanks an extremely simple process.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| Number of Burners: | 8 |
| Max Burner BTU: | 129,000 Btu |
| Cooking Surface: | 58" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,218 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Length: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 286 lbs |
More Images


Crown Verity 60" Club Grill
Our Club Series Grills incorporates two 30 lb. horizontal propane tanks, improving the overall appearance of the grill & allows the unit to be used in a buffet line to serve customers. Heavy duty brackets secure the tanks in place and are designed to make removal/placement of the propane tanks an extremely simple process.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| Number of Burners: | 8 |
| Max Burner BTU: | 129,000 Btu |
| Cooking Surface: | 58" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,218 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Length: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 286 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Club Series Grills incorporates two 30 lb. horizontal propane tanks, improving the overall appearance of the grill & allows the unit to be used in a buffet line to serve customers. Heavy duty brackets secure the tanks in place and are designed to make removal/placement of the propane tanks an extremely simple process.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane |
| Number of Burners: | 8 |
| Max Burner BTU: | 129,000 Btu |
| Cooking Surface: | 58" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1,218 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Length: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 286 lbs |





















