
DCS Series 9 All Grill (48") - BE1-48RC
This Series 9 Built in 48" Grill provides the ultimate grilling space for premium outdoor kitchens and will take your grilling experience to the next level.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 3 |
| U-Burner BTU: | 25,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 18,000 |
| Sear Burner BTU: | 24,000 |
| Total Burner BTU: | 117,000 |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 738 sq.in. |
| Total cooking area: | 1593 sq.in. |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 47 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Install Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
More Images

DCS Series 9 All Grill (48") - BE1-48RC
This Series 9 Built in 48" Grill provides the ultimate grilling space for premium outdoor kitchens and will take your grilling experience to the next level.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 3 |
| U-Burner BTU: | 25,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 18,000 |
| Sear Burner BTU: | 24,000 |
| Total Burner BTU: | 117,000 |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 738 sq.in. |
| Total cooking area: | 1593 sq.in. |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 47 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Install Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Series 9 Built in 48" Grill provides the ultimate grilling space for premium outdoor kitchens and will take your grilling experience to the next level.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 3 |
| U-Burner BTU: | 25,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 18,000 |
| Sear Burner BTU: | 24,000 |
| Total Burner BTU: | 117,000 |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 738 sq.in. |
| Total cooking area: | 1593 sq.in. |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 47 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Install Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























