
Crown Verity Five-Piece Modular Grill Package
Selected by professional and home chefs alike, our Five-piece Modular Grill Package has been curated based on its widespread popularity. Includes 36" Infinite Series Modular Grill, Beverage Centre, Side Burner, one storage module with 3 drawers and one storage module with garbage and single drawer.
* Light Package NOT Included with this model *
Package Includes:
|
|
Grill Specifications:
| Number of Main Burners: | 5 |
| Number of Side Burners: | 2 |
| Max Burner BTU: | 74,500 |
| Side Burner BTU: | 30,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 34" x 21" |
| Main Grilling Area: | 714 sq. in. |
| Total Grilling Area: | 1020 sq. in. |
| Ignition Type: | Battery |
Documents:
| Grill Owner's Manual: | Link |
| Grill Spec Sheet: | Link |
| Side Burner Spec Sheet: | Link |
| Front View Specs: | Link |
| Side View Specs: | Link |
| Top View Specs: | Link |
Original: $16,273.67
-65%$16,273.67
$5,695.78More Images








Crown Verity Five-Piece Modular Grill Package
Selected by professional and home chefs alike, our Five-piece Modular Grill Package has been curated based on its widespread popularity. Includes 36" Infinite Series Modular Grill, Beverage Centre, Side Burner, one storage module with 3 drawers and one storage module with garbage and single drawer.
* Light Package NOT Included with this model *
Package Includes:
|
|
Grill Specifications:
| Number of Main Burners: | 5 |
| Number of Side Burners: | 2 |
| Max Burner BTU: | 74,500 |
| Side Burner BTU: | 30,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 34" x 21" |
| Main Grilling Area: | 714 sq. in. |
| Total Grilling Area: | 1020 sq. in. |
| Ignition Type: | Battery |
Documents:
| Grill Owner's Manual: | Link |
| Grill Spec Sheet: | Link |
| Side Burner Spec Sheet: | Link |
| Front View Specs: | Link |
| Side View Specs: | Link |
| Top View Specs: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Selected by professional and home chefs alike, our Five-piece Modular Grill Package has been curated based on its widespread popularity. Includes 36" Infinite Series Modular Grill, Beverage Centre, Side Burner, one storage module with 3 drawers and one storage module with garbage and single drawer.
* Light Package NOT Included with this model *
Package Includes:
|
|
Grill Specifications:
| Number of Main Burners: | 5 |
| Number of Side Burners: | 2 |
| Max Burner BTU: | 74,500 |
| Side Burner BTU: | 30,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 34" x 21" |
| Main Grilling Area: | 714 sq. in. |
| Total Grilling Area: | 1020 sq. in. |
| Ignition Type: | Battery |
Documents:
| Grill Owner's Manual: | Link |
| Grill Spec Sheet: | Link |
| Side Burner Spec Sheet: | Link |
| Front View Specs: | Link |
| Side View Specs: | Link |
| Top View Specs: | Link |























