
Crown Verity 72" Rental Gas Grill with Dome & Wind Guard Package (50/100 lb Tanks Only)
Crown Verity 72-inch mobile grill with roll dome, griddle, windguard and can accommodate 50 or 100 lbs tanks. This grill features 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels, and two total lock casters and is constructed of 304 stainless steel including grids, burners, and all fasteners.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1470 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 262.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $5,781.83
-65%$5,781.83
$2,023.64More Images







Crown Verity 72" Rental Gas Grill with Dome & Wind Guard Package (50/100 lb Tanks Only)
Crown Verity 72-inch mobile grill with roll dome, griddle, windguard and can accommodate 50 or 100 lbs tanks. This grill features 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels, and two total lock casters and is constructed of 304 stainless steel including grids, burners, and all fasteners.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1470 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 262.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crown Verity 72-inch mobile grill with roll dome, griddle, windguard and can accommodate 50 or 100 lbs tanks. This grill features 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels, and two total lock casters and is constructed of 304 stainless steel including grids, burners, and all fasteners.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1470 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 262.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























