
Crown Verity 72" Rental Gas Grill (50/100lb Tanks Only) - CV-RCB-72-SI50/100
Crown Verity 72" single inlet liquid propane mobile grill featuring 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels and two total lock casters and is constructed of 304 stainless steel including grids, burners and all fasteners. Single Inlet for 50 to 100 Lb. propane tanks only model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 72" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1470 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 263 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $4,710.31
-65%$4,710.31
$1,648.61Crown Verity 72" Rental Gas Grill (50/100lb Tanks Only) - CV-RCB-72-SI50/100
Crown Verity 72" single inlet liquid propane mobile grill featuring 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels and two total lock casters and is constructed of 304 stainless steel including grids, burners and all fasteners. Single Inlet for 50 to 100 Lb. propane tanks only model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 72" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1470 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 263 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crown Verity 72" single inlet liquid propane mobile grill featuring 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels and two total lock casters and is constructed of 304 stainless steel including grids, burners and all fasteners. Single Inlet for 50 to 100 Lb. propane tanks only model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 72" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1470 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 263 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























