
Crown Verity 60" Rental Gas Grill with 2x Dome Package (50/100lb Tanks Only)
This 60-inch Crown Verity RCB Grill with roll drome is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage to ensure extra durability. Liquid Propane Model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 58" |
| Cooking Surface: | 58" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1566 sq. in. |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Secondary Cooking Area: | 348 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 52" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 302.01 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $5,972.73
-65%$5,972.73
$2,090.46More Images







Crown Verity 60" Rental Gas Grill with 2x Dome Package (50/100lb Tanks Only)
This 60-inch Crown Verity RCB Grill with roll drome is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage to ensure extra durability. Liquid Propane Model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 58" |
| Cooking Surface: | 58" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1566 sq. in. |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Secondary Cooking Area: | 348 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 52" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 302.01 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 60-inch Crown Verity RCB Grill with roll drome is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage to ensure extra durability. Liquid Propane Model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 58" |
| Cooking Surface: | 58" x 21" |
| Total Cooking Area: | 1566 sq. in. |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Secondary Cooking Area: | 348 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 52" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 302.01 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























