
Crown Verity 60" Mobile Grill Single Inlet 50-100 lb. Tank Capacity - CV-MCB-60-SI50/100
Crown Verity 60-inch gas grill accommodates 50 or 100 lbs tanks. 15,000 BTUH 304 stainless steel straight tube burners and are placed every 5.75" to ensure the most balanced heat pattern possible over the surface, allowing the grill to heat up to cooking temperature within 5 minutes.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Main Burner Output: | 15,000 btu |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 60" |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 35.62" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28.5" |
| Weight: | 214.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $4,190.27
-65%$4,190.27
$1,466.59Crown Verity 60" Mobile Grill Single Inlet 50-100 lb. Tank Capacity - CV-MCB-60-SI50/100
Crown Verity 60-inch gas grill accommodates 50 or 100 lbs tanks. 15,000 BTUH 304 stainless steel straight tube burners and are placed every 5.75" to ensure the most balanced heat pattern possible over the surface, allowing the grill to heat up to cooking temperature within 5 minutes.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Main Burner Output: | 15,000 btu |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 60" |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 35.62" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28.5" |
| Weight: | 214.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crown Verity 60-inch gas grill accommodates 50 or 100 lbs tanks. 15,000 BTUH 304 stainless steel straight tube burners and are placed every 5.75" to ensure the most balanced heat pattern possible over the surface, allowing the grill to heat up to cooking temperature within 5 minutes.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Main Burner Output: | 15,000 btu |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 60" |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 35.62" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28.5" |
| Weight: | 214.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























