
Crown Verity 48" Mobile Grill Pro Single Inlet 50-100 lb. Tank Capacity - CV-MCB-48-SI50/100-PRO
Crown Verity 48" Mobile Grill Pro Single Inlet 50-100 lb. Tank Capacity - CV-MCB-48-SI50/100-PRO
Crown Verity 48-inch grill with 15,000 BTUH 304 stainless steel straight tube burners and are placed every 5.75" to ensure the most balanced heat pattern possible over the surface, allowing the grill to heat up to cooking temperature within 5 minutes. Use with 50-100 LB tanks ONLY
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 99,000 Btu |
| Cooking Surface: | 46" X 21" |
| Total Cooking Area: | 1242 sq. in. |
| Primary Cooking Area: | 966 sq. in. |
| Secondary Cooking Area: | 276 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 56" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 176 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $4,955.33
-65%$4,955.33
$1,734.37Crown Verity 48" Mobile Grill Pro Single Inlet 50-100 lb. Tank Capacity - CV-MCB-48-SI50/100-PRO
Crown Verity 48-inch grill with 15,000 BTUH 304 stainless steel straight tube burners and are placed every 5.75" to ensure the most balanced heat pattern possible over the surface, allowing the grill to heat up to cooking temperature within 5 minutes. Use with 50-100 LB tanks ONLY
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 99,000 Btu |
| Cooking Surface: | 46" X 21" |
| Total Cooking Area: | 1242 sq. in. |
| Primary Cooking Area: | 966 sq. in. |
| Secondary Cooking Area: | 276 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 56" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 176 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crown Verity 48-inch grill with 15,000 BTUH 304 stainless steel straight tube burners and are placed every 5.75" to ensure the most balanced heat pattern possible over the surface, allowing the grill to heat up to cooking temperature within 5 minutes. Use with 50-100 LB tanks ONLY
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 99,000 Btu |
| Cooking Surface: | 46" X 21" |
| Total Cooking Area: | 1242 sq. in. |
| Primary Cooking Area: | 966 sq. in. |
| Secondary Cooking Area: | 276 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 56" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 176 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























