
Crown Verity 48" Infinite Series Built-In Single Dome Grill (Grill Only)
The Infinite Series IBI48 features seven (7) 14,000 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 107,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 46" x 21" |
| Main Grilling Area: | 966 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1380 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $3,852.36
-65%$3,852.36
$1,348.33More Images









Crown Verity 48" Infinite Series Built-In Single Dome Grill (Grill Only)
The Infinite Series IBI48 features seven (7) 14,000 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 107,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 46" x 21" |
| Main Grilling Area: | 966 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1380 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Infinite Series IBI48 features seven (7) 14,000 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 7 |
| Max Burner BTU: | 107,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 46" x 21" |
| Main Grilling Area: | 966 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1380 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























