
Crown Verity 48" Infinite Series Built-In Dual Dome Grill (Grill Only)
The Infinite Series IBI482RD features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Lid not included
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max Burner BTU: | 93,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 22" x 21"" |
| Main Grilling Area: | 924 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1320 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $4,383.36
-65%$4,383.36
$1,534.18More Images









Crown Verity 48" Infinite Series Built-In Dual Dome Grill (Grill Only)
The Infinite Series IBI482RD features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Lid not included
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max Burner BTU: | 93,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 22" x 21"" |
| Main Grilling Area: | 924 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1320 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Infinite Series IBI482RD features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Lid not included
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max Burner BTU: | 93,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 22" x 21"" |
| Main Grilling Area: | 924 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1320 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























