
Crown Verity 36" Infinite Series Built-In Grill
The Infinite Series IBI36 features five (5) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 5 |
| Max Burner BTU: | 74,500 |
| Cooking Grate Dimensions: | 34" x 21" |
| Main Grilling Area: | 714 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1020 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 41.34" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $4,835.38
-65%$4,835.38
$1,692.38More Images









Crown Verity 36" Infinite Series Built-In Grill
The Infinite Series IBI36 features five (5) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 5 |
| Max Burner BTU: | 74,500 |
| Cooking Grate Dimensions: | 34" x 21" |
| Main Grilling Area: | 714 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1020 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 41.34" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Infinite Series IBI36 features five (5) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 5 |
| Max Burner BTU: | 74,500 |
| Cooking Grate Dimensions: | 34" x 21" |
| Main Grilling Area: | 714 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1020 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 41.34" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























