
Broil King Imperial S 590i Gas Grill
The Broil King Imperial S590i features 625 sq. in. of primary cooking surface and includes 5 stainless steel Dual-Tube burners, built-in oven lights, illuminated control knobs, 5 professional cast stainless steel cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S590i features 304 stainless steel utility cabinet drawers with a tank holder (LP) and granite countertop.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Main Burners: | 5 |
| Main Burner BTU: | 55,000 BTUs |
| Side Burner Max BTUs: | 10,000 BTUs |
| Rear Burner Max BTUs: | 15,000 BTUs |
| Main Cooking Area: | 625 sq. in. |
| Side Cooking Area: | 250 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Stainless Steel |
| Primary Construction Material: | Stainless Steel |
| Warranty: | 15 Year Limited Lifetime Cookbox Warranty |
Dimensions:
| Height: | 50" |
| Width: | 79.3" |
| Depth: | 30.5" |
| Weight: | 672 lb. |
Original: $6,581.99
-65%$6,581.99
$2,303.70More Images

Broil King Imperial S 590i Gas Grill
The Broil King Imperial S590i features 625 sq. in. of primary cooking surface and includes 5 stainless steel Dual-Tube burners, built-in oven lights, illuminated control knobs, 5 professional cast stainless steel cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S590i features 304 stainless steel utility cabinet drawers with a tank holder (LP) and granite countertop.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Main Burners: | 5 |
| Main Burner BTU: | 55,000 BTUs |
| Side Burner Max BTUs: | 10,000 BTUs |
| Rear Burner Max BTUs: | 15,000 BTUs |
| Main Cooking Area: | 625 sq. in. |
| Side Cooking Area: | 250 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Stainless Steel |
| Primary Construction Material: | Stainless Steel |
| Warranty: | 15 Year Limited Lifetime Cookbox Warranty |
Dimensions:
| Height: | 50" |
| Width: | 79.3" |
| Depth: | 30.5" |
| Weight: | 672 lb. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Broil King Imperial S590i features 625 sq. in. of primary cooking surface and includes 5 stainless steel Dual-Tube burners, built-in oven lights, illuminated control knobs, 5 professional cast stainless steel cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The S590i features 304 stainless steel utility cabinet drawers with a tank holder (LP) and granite countertop.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Main Burners: | 5 |
| Main Burner BTU: | 55,000 BTUs |
| Side Burner Max BTUs: | 10,000 BTUs |
| Rear Burner Max BTUs: | 15,000 BTUs |
| Main Cooking Area: | 625 sq. in. |
| Side Cooking Area: | 250 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Stainless Steel |
| Primary Construction Material: | Stainless Steel |
| Warranty: | 15 Year Limited Lifetime Cookbox Warranty |
Dimensions:
| Height: | 50" |
| Width: | 79.3" |
| Depth: | 30.5" |
| Weight: | 672 lb. |























