
Drolet HT-3000 Wood Stove
Ideal for heating spaces up to 2,700 sq. ft., the HT-3000 is a wood stove with an impressive output of 110,000 BTU/h. EPA certified at 1.6 g/h, this non-catalytic appliance represents an eco-responsible heating source. Completely redesigned, the HT-3000 succeeds the HT2000 while retaining its reliability and distinctive look. Its very large combustion chamber allows logs to be loaded across the width and depth.
Included: pedestal with ash drawer, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 22" |
| Heat Output: | 110,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.5 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71% HHV / 76% LHV / 77% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.6 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 36-3/8" |
| Width: | 28-1/8" |
| Depth: | 31-1/4" |
| Shipping Weight: | 525 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
More Images





Drolet HT-3000 Wood Stove
Ideal for heating spaces up to 2,700 sq. ft., the HT-3000 is a wood stove with an impressive output of 110,000 BTU/h. EPA certified at 1.6 g/h, this non-catalytic appliance represents an eco-responsible heating source. Completely redesigned, the HT-3000 succeeds the HT2000 while retaining its reliability and distinctive look. Its very large combustion chamber allows logs to be loaded across the width and depth.
Included: pedestal with ash drawer, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 22" |
| Heat Output: | 110,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.5 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71% HHV / 76% LHV / 77% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.6 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 36-3/8" |
| Width: | 28-1/8" |
| Depth: | 31-1/4" |
| Shipping Weight: | 525 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for heating spaces up to 2,700 sq. ft., the HT-3000 is a wood stove with an impressive output of 110,000 BTU/h. EPA certified at 1.6 g/h, this non-catalytic appliance represents an eco-responsible heating source. Completely redesigned, the HT-3000 succeeds the HT2000 while retaining its reliability and distinctive look. Its very large combustion chamber allows logs to be loaded across the width and depth.
Included: pedestal with ash drawer, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 22" |
| Heat Output: | 110,000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.5 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71% HHV / 76% LHV / 77% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 1.6 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 36-3/8" |
| Width: | 28-1/8" |
| Depth: | 31-1/4" |
| Shipping Weight: | 525 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |























