
Drolet Blackcomb II Wood Stove
Of medium size, the Blackcomb II wood stove is ideal for heating spaces up to 1,800 ft² with a maximum heat output of 65,000 BTU/h. EPA certified at 2.4 g/h, this non-catalytic unit represents an eco-responsible heating source. The Blackcomb II is equipped with side panels to reduce clearances to combustible materials, as well as a top air deflector, to boost air movement through the room.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-5/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-7/8" |
| Shipping Weight: | 325 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
Original: $1,191.47
-65%$1,191.47
$417.01More Images





Drolet Blackcomb II Wood Stove
Of medium size, the Blackcomb II wood stove is ideal for heating spaces up to 1,800 ft² with a maximum heat output of 65,000 BTU/h. EPA certified at 2.4 g/h, this non-catalytic unit represents an eco-responsible heating source. The Blackcomb II is equipped with side panels to reduce clearances to combustible materials, as well as a top air deflector, to boost air movement through the room.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-5/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-7/8" |
| Shipping Weight: | 325 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Of medium size, the Blackcomb II wood stove is ideal for heating spaces up to 1,800 ft² with a maximum heat output of 65,000 BTU/h. EPA certified at 2.4 g/h, this non-catalytic unit represents an eco-responsible heating source. The Blackcomb II is equipped with side panels to reduce clearances to combustible materials, as well as a top air deflector, to boost air movement through the room.
Included: pedestal with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, side panels, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 18" |
| Heat Output: | 65000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 7 hours |
| Firebox Volume: | 1.86 cu. ft. |
| Size: | Medium |
| Efficiency: | 68% HHV / 73% LHV / 76% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 2.4 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 30-5/8" |
| Width: | 24-7/8" |
| Depth: | 24-7/8" |
| Shipping Weight: | 325 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |























