
Drolet Austral III Wood Stove
Combining respect for the environment and performance, the Austral III is ideal for heating spaces up to 2300 sq. ft. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth.
Included: steel legs with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-1/8" |
| Width: | 23-3/4" |
| Depth: | 32-1/2" |
| Shipping Weight: | 410 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
More Images





Drolet Austral III Wood Stove
Combining respect for the environment and performance, the Austral III is ideal for heating spaces up to 2300 sq. ft. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth.
Included: steel legs with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-1/8" |
| Width: | 23-3/4" |
| Depth: | 32-1/2" |
| Shipping Weight: | 410 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Combining respect for the environment and performance, the Austral III is ideal for heating spaces up to 2300 sq. ft. This non-catalytic appliance is among the most ecological on the market with a particle emission rate of 0.95 g/h. Its maximum power of 90,000 BTU/h will keep you warm all winter long. Its firebox is specifically designed for loading of logs over depth.
Included: steel legs with ash drawer, top air deflector, ceramic glass, ash lip, air damper
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Dry Cordwood |
| Max Log Length: | 20" |
| Heat Output: | 90000 BTU |
| Maximum Burn Time: | 10 hours |
| Firebox Volume: | 3.3 cu. ft. |
| Size: | Extra Large |
| Efficiency: | 71.1% HHV / 76.6% LHV / 78% Optimum |
| Average Particulate Emission: | 0.95 g/h |
| Canadian Standard (Safety): | ULC S627 |
| Warranty: | Limited Lifetime |
Unit Dimensions:
| Height: | 32-1/8" |
| Width: | 23-3/4" |
| Depth: | 32-1/2" |
| Shipping Weight: | 410 lb. |
Documents:
| Safety Notifications & General Info: | Link |
| Installation & Operation Requirements: | Link |
| Dimensions: | Link |























