
Crown Verity Full Size Single-Sink (Hot & Cold version)
Crown Verity single sink featuring lockable access door, 120 Volt water pump and backsplash w/ soap & towel dispensers.
Features:
|
|
Specifications:
| Type: | Electric |
| Water: | Hot and Cold |
| Design: | Square |
| Bowl(s): | Single |
| Material: | Stainless Steel |
| Faucet Hole(s): | 1 |
| Faucet Included: | Yes |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
Sink Dimensions:
| Length: | 14" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 6" |
Overall Dimensions:
| Height: | 47.75" |
| Width: | 34.37" |
| Depth: | 25.25" |
| Weight: | 160.14 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
$3,077.79
Crown Verity Full Size Single-Sink (Hot & Cold version)—
$3,077.79
More Images















Crown Verity Full Size Single-Sink (Hot & Cold version)
Crown Verity single sink featuring lockable access door, 120 Volt water pump and backsplash w/ soap & towel dispensers.
Features:
|
|
Specifications:
| Type: | Electric |
| Water: | Hot and Cold |
| Design: | Square |
| Bowl(s): | Single |
| Material: | Stainless Steel |
| Faucet Hole(s): | 1 |
| Faucet Included: | Yes |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
Sink Dimensions:
| Length: | 14" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 6" |
Overall Dimensions:
| Height: | 47.75" |
| Width: | 34.37" |
| Depth: | 25.25" |
| Weight: | 160.14 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crown Verity single sink featuring lockable access door, 120 Volt water pump and backsplash w/ soap & towel dispensers.
Features:
|
|
Specifications:
| Type: | Electric |
| Water: | Hot and Cold |
| Design: | Square |
| Bowl(s): | Single |
| Material: | Stainless Steel |
| Faucet Hole(s): | 1 |
| Faucet Included: | Yes |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
Sink Dimensions:
| Length: | 14" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 6" |
Overall Dimensions:
| Height: | 47.75" |
| Width: | 34.37" |
| Depth: | 25.25" |
| Weight: | 160.14 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























