
Crown Verity Built-in Power Burner with Light Package - IBIPBNG-LT
Stir fry? Seafood boil? Absolutely! With its deep, double ring burners and removable grate, the Power Burner allows you to inset large pots or pans into the unit to get that perfect high heat sear or boil. More powerful than our original side-burner, the Crown Verity Power Burner will open new menu possibilities.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 1 |
| Max BTUs: | 60,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 23.438" x 20.679" |
| Ignition Type: | Battery |
| Warranty: | 1 Year Limited |
Dimensions:
| Height: | 25.129" |
| Width: | 29.34" |
| Depth: | 26.442" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
Original: $3,536.39
-65%$3,536.39
$1,237.74Crown Verity Built-in Power Burner with Light Package - IBIPBNG-LT
Stir fry? Seafood boil? Absolutely! With its deep, double ring burners and removable grate, the Power Burner allows you to inset large pots or pans into the unit to get that perfect high heat sear or boil. More powerful than our original side-burner, the Crown Verity Power Burner will open new menu possibilities.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 1 |
| Max BTUs: | 60,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 23.438" x 20.679" |
| Ignition Type: | Battery |
| Warranty: | 1 Year Limited |
Dimensions:
| Height: | 25.129" |
| Width: | 29.34" |
| Depth: | 26.442" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stir fry? Seafood boil? Absolutely! With its deep, double ring burners and removable grate, the Power Burner allows you to inset large pots or pans into the unit to get that perfect high heat sear or boil. More powerful than our original side-burner, the Crown Verity Power Burner will open new menu possibilities.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Fuel Type: | Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 1 |
| Max BTUs: | 60,000 |
| Cooking Grate Dimensions: | 23.438" x 20.679" |
| Ignition Type: | Battery |
| Warranty: | 1 Year Limited |
Dimensions:
| Height: | 25.129" |
| Width: | 29.34" |
| Depth: | 26.442" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |























