
Crown Verity 36" Rental Gas Grill with Windguard Package
This Pro Series Grill wind guard package is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage, to ensure extra durability.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 5 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 79,500 |
| Grill Size: | 36" |
| Cooking Surface: | 28" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 588 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 37" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 228 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
More Images





Crown Verity 36" Rental Gas Grill with Windguard Package
This Pro Series Grill wind guard package is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage, to ensure extra durability.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 5 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 79,500 |
| Grill Size: | 36" |
| Cooking Surface: | 28" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 588 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 37" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 228 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Pro Series Grill wind guard package is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage, to ensure extra durability.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 5 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 79,500 |
| Grill Size: | 36" |
| Cooking Surface: | 28" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 588 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 37" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 228 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























