
Broil King Imperial S 470 Built-in 32" Gas Grill
The Broil King Imperial 470 Built-In features 500 sq. in of primary cooking surface and includes 4 stainless steel Dual-Tube burners, 4 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-WaveTM cooking system, electronic igniter, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 44,000 BTU |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 695 sq in |
| Primary Cooking Space: | 500 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 31.14" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 164 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |
Original: $1,754.66
-65%$1,754.66
$614.13More Images




Broil King Imperial S 470 Built-in 32" Gas Grill
The Broil King Imperial 470 Built-In features 500 sq. in of primary cooking surface and includes 4 stainless steel Dual-Tube burners, 4 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-WaveTM cooking system, electronic igniter, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 44,000 BTU |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 695 sq in |
| Primary Cooking Space: | 500 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 31.14" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 164 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Broil King Imperial 470 Built-In features 500 sq. in of primary cooking surface and includes 4 stainless steel Dual-Tube burners, 4 professional cast stainless steel cooking grids, warming rack, stainless steel Flav-R-WaveTM cooking system, electronic igniter, oven lights, illuminated control knobs and stainless steel ignition switch.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 44,000 BTU |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 695 sq in |
| Primary Cooking Space: | 500 sq in |
| Warranty (Top-to-Bottom): | 15 Years |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 24.89" |
| Width: | 31.14" |
| Depth: | 26.37" |
| Weight: | 164 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly Manual: | Link |























