
Broil King Crown 410 Shadow Gas Grill
The Broil King Crown 400 Series features a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All Crown 400 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 144 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (Propane): | Link |
| Owner's Manual (Natural Gas): | Link |
Original: $511.26
-65%$511.26
$178.94More Images



Broil King Crown 410 Shadow Gas Grill
The Broil King Crown 400 Series features a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All Crown 400 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 144 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (Propane): | Link |
| Owner's Manual (Natural Gas): | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Broil King Crown 400 Series features a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All Crown 400 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 144 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (Propane): | Link |
| Owner's Manual (Natural Gas): | Link |























