
Broil King Crown 310 Shadow Gas Grill
The Broil King Crown 300 Series features a durable cast aluminum oven, 3 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave™ cooking system, and electronic ignition. All Crown 300 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 30,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 470 sq in |
| Primary Cooking Space: | 350 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 50" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 53.07 kgs |
Original: $438.12
-65%$438.12
$153.34More Images



Broil King Crown 310 Shadow Gas Grill
The Broil King Crown 300 Series features a durable cast aluminum oven, 3 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave™ cooking system, and electronic ignition. All Crown 300 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 30,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 470 sq in |
| Primary Cooking Space: | 350 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 50" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 53.07 kgs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Broil King Crown 300 Series features a durable cast aluminum oven, 3 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave™ cooking system, and electronic ignition. All Crown 300 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 30,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 470 sq in |
| Primary Cooking Space: | 350 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 50" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 53.07 kgs |























