
Broil King Baron 420 Pro Shadow Gas Grill
The Broil King Baron 420 PRO features 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All 400 PRO series include stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 |
| Primary Cooking Space: | 460 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 200 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 660 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 45.5" |
| Width: | 57" |
| Width (Shelves Down): | 36" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Model): | 145. lb |
| Weight (NG Model): | 149 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |
Original: $803.82
-65%$803.82
$281.34More Images




Broil King Baron 420 Pro Shadow Gas Grill
The Broil King Baron 420 PRO features 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All 400 PRO series include stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 |
| Primary Cooking Space: | 460 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 200 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 660 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 45.5" |
| Width: | 57" |
| Width (Shelves Down): | 36" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Model): | 145. lb |
| Weight (NG Model): | 149 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Broil King Baron 420 PRO features 460 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All 400 PRO series include stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 |
| Primary Cooking Space: | 460 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 200 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 660 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 45.5" |
| Width: | 57" |
| Width (Shelves Down): | 36" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Model): | 145. lb |
| Weight (NG Model): | 149 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |























