
Ambiance Fireplaces Flair 34 Wood Fireplace
The Flair 34 offers a remarkable combination of aesthetics and modernity. This wood fireplace insert is a luxurious way to reignite passion for your existing masonry fireplace. Using Soapstone instead of firebricks, you get an increased efficiency unit with a beautiful firebox look! It also features a unique patented air control system that allows you to extend burn time and generate heat at a more even rate. Enjoy effectively distributed heat even in a large room with the powerful dual-fan system. It comes with a beautiful contour and two optional faceplates to fit the opening seamlessly.
Features:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 90,000 |
| BTU Output (EPA): | 49,358 |
| Burn Time: | up to 12 hours |
| EPA Emissions: | 1.59 g/hr |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| HHV Efficiency: | 66.07% |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
Dimensions (Overall):
| Height: | 25.63" |
| Width: | 37" |
| Depth: | 21" |
| Weight: | 300 lbs |
Dimensions (Min. Wall Opening):
| Height: | 23 3/4" |
| Width: | 34" |
| Depth: | 19" |
Glass Dimensions:
| Height: | 22 7/8" |
| Width: | 15 3/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Technical Drawings: | Link |
Original: $2,815.94
-65%$2,815.94
$985.58More Images




Ambiance Fireplaces Flair 34 Wood Fireplace
The Flair 34 offers a remarkable combination of aesthetics and modernity. This wood fireplace insert is a luxurious way to reignite passion for your existing masonry fireplace. Using Soapstone instead of firebricks, you get an increased efficiency unit with a beautiful firebox look! It also features a unique patented air control system that allows you to extend burn time and generate heat at a more even rate. Enjoy effectively distributed heat even in a large room with the powerful dual-fan system. It comes with a beautiful contour and two optional faceplates to fit the opening seamlessly.
Features:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 90,000 |
| BTU Output (EPA): | 49,358 |
| Burn Time: | up to 12 hours |
| EPA Emissions: | 1.59 g/hr |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| HHV Efficiency: | 66.07% |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
Dimensions (Overall):
| Height: | 25.63" |
| Width: | 37" |
| Depth: | 21" |
| Weight: | 300 lbs |
Dimensions (Min. Wall Opening):
| Height: | 23 3/4" |
| Width: | 34" |
| Depth: | 19" |
Glass Dimensions:
| Height: | 22 7/8" |
| Width: | 15 3/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Technical Drawings: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Flair 34 offers a remarkable combination of aesthetics and modernity. This wood fireplace insert is a luxurious way to reignite passion for your existing masonry fireplace. Using Soapstone instead of firebricks, you get an increased efficiency unit with a beautiful firebox look! It also features a unique patented air control system that allows you to extend burn time and generate heat at a more even rate. Enjoy effectively distributed heat even in a large room with the powerful dual-fan system. It comes with a beautiful contour and two optional faceplates to fit the opening seamlessly.
Features:
|
|
Specifications:
| BTU Output (Cordwood): | 90,000 |
| BTU Output (EPA): | 49,358 |
| Burn Time: | up to 12 hours |
| EPA Emissions: | 1.59 g/hr |
| Firebox Volume: | 2.4 cu. ft. |
| Optimal Efficiency: | 75% |
| HHV Efficiency: | 66.07% |
| Inside Chimney Diameter: | 6" |
Dimensions (Overall):
| Height: | 25.63" |
| Width: | 37" |
| Depth: | 21" |
| Weight: | 300 lbs |
Dimensions (Min. Wall Opening):
| Height: | 23 3/4" |
| Width: | 34" |
| Depth: | 19" |
Glass Dimensions:
| Height: | 22 7/8" |
| Width: | 15 3/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Technical Drawings: | Link |























