
Amantii Traditional Lumina 30 Indoor/Outdoor Electric Fireplace
Introducing the TRD Lumina Electric Fireplace, the epitome of sophisticated warmth and style. This innovative product series marries cutting-edge technology with timeless design, offering you the ultimate in home comfort and aesthetics. With its sleek lines, customizable features, and the latest in electric fireplace technology, the TRD Lumina series is the perfect addition to any modern living space. Elevate your ambiance and create a cozy, inviting atmosphere that will leave a lasting impression. Choose TRD Lumina for a blend of elegance and functionality that will transform your home.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric |
| Maximum BTU: | 5,000 |
| Heating Area: | Up to 400 Sq. Ft. |
| Amps: | 12.5A |
| Volts: | 120V |
| Heat On High: | 1465 Watts |
| Heat On Low: | 750 Watts |
| Heater Off: | 27 Watts |
| Glass Viewing Area: | 15 1/2" by 27 1/2" |
| Warranty: | 2 Years |
Dimensions:
| Height: | 19 1/2" |
| Width: | 31 1/2" |
| Depth: | 12" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Original: $1,462.10
-65%$1,462.10
$511.73More Images






Amantii Traditional Lumina 30 Indoor/Outdoor Electric Fireplace
Introducing the TRD Lumina Electric Fireplace, the epitome of sophisticated warmth and style. This innovative product series marries cutting-edge technology with timeless design, offering you the ultimate in home comfort and aesthetics. With its sleek lines, customizable features, and the latest in electric fireplace technology, the TRD Lumina series is the perfect addition to any modern living space. Elevate your ambiance and create a cozy, inviting atmosphere that will leave a lasting impression. Choose TRD Lumina for a blend of elegance and functionality that will transform your home.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric |
| Maximum BTU: | 5,000 |
| Heating Area: | Up to 400 Sq. Ft. |
| Amps: | 12.5A |
| Volts: | 120V |
| Heat On High: | 1465 Watts |
| Heat On Low: | 750 Watts |
| Heater Off: | 27 Watts |
| Glass Viewing Area: | 15 1/2" by 27 1/2" |
| Warranty: | 2 Years |
Dimensions:
| Height: | 19 1/2" |
| Width: | 31 1/2" |
| Depth: | 12" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the TRD Lumina Electric Fireplace, the epitome of sophisticated warmth and style. This innovative product series marries cutting-edge technology with timeless design, offering you the ultimate in home comfort and aesthetics. With its sleek lines, customizable features, and the latest in electric fireplace technology, the TRD Lumina series is the perfect addition to any modern living space. Elevate your ambiance and create a cozy, inviting atmosphere that will leave a lasting impression. Choose TRD Lumina for a blend of elegance and functionality that will transform your home.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric |
| Maximum BTU: | 5,000 |
| Heating Area: | Up to 400 Sq. Ft. |
| Amps: | 12.5A |
| Volts: | 120V |
| Heat On High: | 1465 Watts |
| Heat On Low: | 750 Watts |
| Heater Off: | 27 Watts |
| Glass Viewing Area: | 15 1/2" by 27 1/2" |
| Warranty: | 2 Years |
Dimensions:
| Height: | 19 1/2" |
| Width: | 31 1/2" |
| Depth: | 12" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























